• 7/24 Hizmet Kalitesiyle
  • Hızlı Ulaşım : +90 5444140987

Akü Suyu

Akü Suyu
Endüstriyel Saf Su - Saf Su Üretimi

Akü Suyu

Akü Suyu Mevsim koşullarına bağlı olarak saf su eklemeniz gereken akülere sulu akü denir. Bu aküler, bakımlı akü adıyla da anılır. Peki, sulu akü bakımı nasıl yapılır? Sulu aküleri, özellikle yaz aylarında sık sık kontrol etmelisiniz. Bu tip aküleri kullanıyorsanız su seviyesi...

Akü Suyu Mevsim koşullarına bağlı olarak saf su eklemeniz gereken akülere sulu akü denir. Bu aküler, bakımlı akü adıyla da anılır. Peki, sulu akü bakımı nasıl yapılır? Sulu aküleri, özellikle yaz aylarında sık sık kontrol etmelisiniz. Bu tip aküleri kullanıyorsanız su seviyesinin plaka seviyesinin altına düşmemesine, aküyü sarsıntılardan etkilenmeyecek şekilde sabitlemeye ve şarjsız bırakmamaya da özen göstermeniz gerekir. 

Akülerin uzun süre işlevlerini yerine getirebilmeleri için periyodik olarak bakımlarının yapılması gerekir. Bakımını yapmadığınız akü, aracınızın performansını düşürebileceği gibi yolda kalmanıza da sebep olabilir. Serviste akü bakımı yaptırabileceğiniz gibi basit birkaç adımda akünüzün bakımını kendiniz de yapabilirsiniz.

1. Akü kutup başlarının temizliğinden emin olun.

Akü kutup başları oksitlendiğinde akım geçmeyeceği için aracınızın elektrik aksamı çalışmamaya başlayacaktır. Yani oksitlenme sonucu otomobilinizin çekiş gücü düşebilir, ses sistemi gibi tesisatları zarar görebilir. Oksitlenmeyi önlemek için ise kutup başlarını sıcak su ya da gresle temizleyebilirsiniz.

2. Aküyü metallerden uzak tutmaya özen gösterin.

Aküler, hassas bir sisteme sahip oldukları için metal ile temasları halinde kısa devre yapabilirler. Yapılarını korumak için aküleri her türlü metalden uzak tutmanız gerekir.

3. Su seviyesini kontrol edin.

Akünün, işlevlerini doğru bir şekilde yerine getirebilmesi için akü suyunu kontrol etmeniz gerekir. “Akü suyu nedir?” diye düşünüyorsanız kısaca açıklayalım. Akünün içerisinde yer alan asit, akü suyu ya da akü asidi olarak adlandırılır. Zamanla eksilen akü suyunun saf su ile tamamlanması gerekir. Ancak asit, son derece tehlikeli bir madde olduğu için su eklenirken eldiven takılmalı ve huni yardımıyla su eklenmelidir. Güvenliğiniz için akü suyunu yetkili bir serviste ekletmeniz tavsiye edilir.

4. Akü sabitleme aparatını kontrol edin.

Özellikle ağır vasıta araçlarda akü sabitleme aparatının gevşemesine ya da çıkmasına sık rastlanır. Böyle durumlarda araçlarda aşırı sarsıntı ve performans kaybı görülebilir.

5. Elektrolit seviyesini ölçün.

Elektrolit seviyesinin akü üzerinde yer alan minimum ile maksimum çizgileri arasında olması önemlidir. Özellikle sıcak yaz mevsimlerinde elektrolit, buharlaşmanın etkisiyle eksilebilir. Elektrolit seviyesinin düşük olduğunu fark ettiğinizde saf su eklemeniz gerekir. Saf su eklerken maksimum çizgisini geçmemeye dikkat etmelisiniz. Çünkü aşırı doldurma sonucunda hücre içindeki sıvı dışarı taşarak araç içindeki kablo ve bağlantılara zarar verebilir.

6. Voltaj değerini kontrol edin.

Kapalı sistem bir akü kullanıyorsanız şarj seviyesini ölçmek için voltaj değerlerini kontrol etmelisiniz. Akünün voltaj değerinin 12.4 voltun altında olması, aküyü şarj etmeniz gerektiğini gösterir.


DİĞER KONULAR

akü suyu - akü asidi formülü - saf su - aküde saf su ne işe yarar - akü için saf su - akü sıvısı - akü suyu fiyat - akü suyu nedir - akü saf suyu - akü saf suyu fiyatı - akü saf suyu özellikleri - akü saf suyu nerede satılır - akü saf su - saf su - saf su arıtma - deiyonize su - saf su nedir nerelerde kullanılır - saf su - safsu - distile su - yumuşak su - saf su fiyatı - deiyonize su - deiyonize - saf su nasıl yapılır - saf su eczane - saf su fiyatları - koçtaş saf su - akü saf su fiyatları - saf su içilir mi - saf su özellikleri - saf su nereden alınır - saf su ankara - saf su izmir - saf su manisa - saf su aydın - saf su istanbul - saf su bursa - saf su afyon - saf su tekirdağ - saf su uşak - saf su imalat - akü suyu - akü su değiştirme - akümülatör - güneş paneli yıkama - saflaştırma - purewater - deionized water - pure water - saf su ankara - safsu izmir - safsu manisa - safsu aydın - safsu istanbul - safsu bursa - safsu afyon - safsu tekirdağ - safsu uşak - su servis - saf su tanker - safsu tanker - yumuşak su tanker - yumuşak su servis - saf su ambalajlı ürünler - 1 litrelik saf su - 1000 litre ibc tankta saf su - 30 litre bidonda saf su - 60 litre bidonda saf su - saf su dolum - saf su kullanım alanları - akü suyu - akvaryum için saf su - safsu araç bakım - deiyonize su - forklift suyu - güneş panelleri için saf su - imalatımız için saf su - kaplama tesisleri ve kapalı devre suları - saf su endüstriyel su arıtma sistemleri - ‎ erc çevre teknolojileri - ankara saf su - safsu ankara - distile su - yumuşak su - endüstriyel arıtma - endüstriyel su arıtma sistemleri - purewater - deionized water - pure water - su arıtma sistemleri - saf su - saf su arıtma - saf su arıtma sistemleri - su arıtma cihazları - su arıtıcısı - kuyu suyu arıtma - su yumuşatma cihazı - endüstriyel su arıtma - deniz suyu arıtma - su arıtma - saf su arıtma - su arıtma sistemi - saf su arıtma sistemi - su arıtma sistemleri - saf su arıtma sistemleri - su arıtma cihazı - saf su arıtma cihazı - su arıtma cihazları - saf su arıtma cihazları - -