• 7/24 Hizmet Kalitesiyle
  • Hızlı Ulaşım : +90 5444140987

Saf Su Diğer Kullanım Alanları

Saf Su Diğer Kullanım Alanları
Endüstriyel Saf Su - Saf Su Üretimi

Saf Su Diğer Kullanım Alanları

Damıtılmış veya deiyonize su genellikle otomobillerde ve kamyonlarda kullanılan kurşun-asit akülerin doldurulması ve diğer uygulamalar için kullanılır. Musluk suyunda yaygın olarak bulunan yabancı iyonların varlığı, bir kurşun-asit bataryanın ömrünü önemli ölçüde kısaltacaktır....

Damıtılmış veya deiyonize su genellikle otomobillerde ve kamyonlarda kullanılan kurşun-asit akülerin doldurulması ve diğer uygulamalar için kullanılır. Musluk suyunda yaygın olarak bulunan yabancı iyonların varlığı, bir kurşun-asit bataryanın ömrünü önemli ölçüde kısaltacaktır. Distile veya deiyonize su, otomotiv soğutma sistemlerinde kullanım için musluk suyuna tercih edilir. Buharlı ütüler ve nemlendiriciler gibi suyu buharlaştıran cihazlarda deiyonize veya distile su kullanmak , cihaz ömrünü kısaltan mineral ölçeğinin birikmesini azaltabilir . Bazı cihaz üreticileri deiyonize suyun artık gerekli olmadığını söylüyor. Arıtılmış su tatlı su ve deniz akvaryumlarında kullanılır .

Bakır ve klor gibi safsızlıklar içermediğinden, balıkları hastalıklardan uzak tutmaya yardımcı olur ve fosfat ve silikat eksikliği nedeniyle akvaryum bitkilerinde yosun birikmesini önler. Deiyonize su, akvaryumda kullanılmadan önce yeniden mineralize edilmelidir, çünkü bitkiler ve balıklar için ihtiyaç duyulan birçok makro ve mikro besin içermez. Uçak motorlarının performansını arttırmak için su (bazen metanol ile karıştırılır ) kullanılmıştır. Pistonlu motorlarda, motor vuruntusunun başlamasını geciktirir . Türbin motorlarında, belirli bir türbin sıcaklık limiti için daha fazla yakıt akışına izin verir ve kütle akışını artırır. Örnek olarak, erken Boeing 707 modellerinde kullanılmıştır. [15] Gelişmiş malzemeler ve mühendislik bu tür sistemleri yeni tasarımlar için kullanılmaz hale getirmiştir; bununla birlikte, gelen hava yükünün sprey soğutması, off-road turbo şarjlı motorlarda (yol yarışı pist otomobilleri) hala sınırlı ölçüde kullanılmaktadır. Deiyonize su, birçok kozmetik ve farmasötikte sıklıkla bir bileşen olarak kullanılır. "Aqua", bazı ülkelerde ürün etiketlerinde zorunlu olan Uluslararası Kozmetik Malzemeler Nomenklatürü standardında su için standart isimdir . Yüksek bağıl dielektrik sabiti (~ 80) nedeniyle, deiyonize su da (direnç kayıpları kabul edilebilir olduğunda kısa süreler için) Sandia Ulusal Laboratuvarları Z Makinesi gibi birçok darbeli güç uygulamasında yüksek gerilim dielektrik olarak kullanılır . Damıtılmış su PC su soğutma sistemlerinde ve Lazer İşaretleme Sistemlerinde kullanılabilir. Sudaki safsızlık, sistemin temiz kaldığı ve bakteri ve alg oluşumunu önlediği anlamına gelir. Ayrıca, düşük iletkenlik, bir sızıntı durumunda elektrik hasarı riskini azaltır. Bununla birlikte, deiyonize suyun pirinç ve bakır bağlantı parçalarında çatlaklara neden olduğu bilinmektedir. Arabaları, pencereleri ve benzer uygulamaları yıkadıktan sonra durulama olarak kullanıldığında, arıtılmış su, çözünmüş çözünenlerin neden olduğu lekeleri bırakmadan kurur.

Deiyonize su, yüksek voltajlı elektrikli ve hassas elektronik ekipmanların kullanıldığı hassas ortamlarda kullanılan su sisi yangın söndürme sistemlerinde kullanılır. 'Sprinkler' nozulları diğer sistemlere göre çok daha ince püskürtme jetleri kullanır ve 35 MPa (350 bar; 5.000 psi) basınçta çalışır. Üretilen son derece ince sis, ısıyı hızla ateşten çıkarır ve ince su damlacıkları iletken değildir (deiyonize edildiğinde) ve hassas ekipmanlara zarar verme olasılığı daha düşüktür. Deiyonize su doğal olarak asidiktir ve kirleticiler (bakır, toz, paslanmaz ve karbon çeliği ve diğer birçok yaygın malzeme gibi) iyonları hızla besler, böylece suyu yeniden iyonize eder. Elektrikle çalışan elektrik devrelerine su püskürtülmesi genellikle kabul edilemez. Damıtık suda kullanılan tütünlükler önlemek için puro toplamasını bakteri , küf , ve kirletici maddeler ve aynı zamanda üzerinde oluşturan kalıntı önlemek için nemlendirici madde. Su beslemeli kutup sistemleri kullanan pencere temizleyicileri de arıtılmış su kullanır, çünkü pencerelerin kendiliğinden kurumasını leke veya leke bırakmaz. Su ile beslenen kutuplardan arıtılmış su kullanımı, merdiven kullanma ihtiyacını da engeller ve bu nedenle İngiltere'de Yüksekte Çalışma Mevzuatı'na uyum sağlar.


DİĞER KONULAR

Saf Su Kullanım Alanları - -