• 7/24 Hizmet Kalitesiyle
  • Hızlı Ulaşım : +90 5444140987

Otoklav Suyu

Otoklav Suyu
Endüstriyel Saf Su - Saf Su Üretimi

Otoklav Suyu

Otoklav, basınçlı su kullanılarak genellikle medikal ürünlerin sterilize edilmesi için geliştirilmiş cihazlardır. Bu cihazlar en çok yüksek ısılara dayanabilen tıbbi malzemelerin sterilize edilmesi için kullanılır. Bu cihazlar temelde iki ayrı bölümden oluşur. Bunlar; kazan...

Otoklav, basınçlı su kullanılarak genellikle medikal ürünlerin sterilize edilmesi için geliştirilmiş cihazlardır. Bu cihazlar en çok yüksek ısılara dayanabilen tıbbi malzemelerin sterilize edilmesi için kullanılır. Bu cihazlar temelde iki ayrı bölümden oluşur. Bunlar; kazan ve ceket adı verilen kısımlardır. Ceket adı verilen kısımda sıcaklık ve basınç manometresi, su seviyesini gösteren ibre ile su vanaları bulunur. Paslanmaz çelikten üretilen kazan silindir şeklindedir, kazanın kapağı ise buhar sızdırmaz vidalarla desteklenmiştir. Bu kazanlar, en yüksek ısı ve basınçlara dayanıklı, emniyetli kazanlardır. Basınçlı su kullanarak ısıyı 121 santigrat dereceye yükseltirler ve 15-20 dakikalık kısa sürelerde malzemeleri dezenfekte ederler.
Otoklavların çalışma prensipleri temelde suyun buharlaştırılmasına dayanır. Bu kazanlarda buhar elde etmek için ise saflaştırılmış su kullanılır. Kazanda kullanılan saflaştırılmış su, tamamen buharlaşarak kazanın içine konulmuş malzemeleri tüm mikroplardan ve mikroorganizmalardan arındırır. Otoklav için saf su kullanmak bir tercih değil, bir zorunluluktur. Bunun nedeni, saflaştırılmış suyun iletkenliğinin az olmasıdır. Böylece kazanın içinde kireç gibi tortular birikmez, kazanın ömrü uzamaktadır.
 


DİĞER KONULAR

otoklav için saf su - saf su -